DESIGNED BY joomla2you

To już 779 lat

piecz Dziś 9 kwietnia 2020 roku. Mija kolejna rocznica Bitwy pod Legnicą. To już 779 lat od doniosłych wydarzeń, jakie rozegrały się na terenach w pobliżu Legnickiego Pola. Miejsce to utrwalone zostało w dziejach, jako pole najbardziej doniosłej batalii wojennej w historii Europy. W bitwie pod Legnicą Tatarom stawiły czoła wojska pod wodzą księcia śląskiego Henryka Pobożnego, syna świętej Jadwigi, który w tej bitwie poległ. Tradycja tych wielkich wydarzeń i pamięć ich uczestników była i jest kultywowana od wieków przez Polaków, Niemców, Czechów, zarówno katolików, jak protestantów. W czasach nowożytnych bohaterski czynu Henryka Pobożnego i jego wojsk wspominano podczas dorocznej Pielgrzymki Służb Mundurowych. Pielgrzymki te stały się niestety także historia. Dziś także nie można w sposób godny uczcić naszych dawnych bohaterów. Koronawirus uniemożliwia nam dziś wiele. Możemy jednak i powinniśmy dziś pamiętać o bohaterach nie tylko tych sprzed lat, ale także tych co dziś walczą o naszą wolność i dbają o nasze zdrowie.

 

Dzięki wielkim wydarzeniom z 1241 roku mamy w Legnickim Polu poza historią przepiękne zabytki. Najpierw powstał mały kościółek – dziś Muzeum Bitwy pod Legnicą. Później kościół i klasztor wybudowany przez Ojców Benedyktynów, dziś Diecezjalne Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej – patronki Polski i Śląska.

Tworzyli tu znakomici twórcy Baroku. Legnickie Pole dzięki tym wydarzeniom sprzed 779. lat i późniejszym działaniom wybitnych ludzi znane jest do dziś w całej Polsce. O bitwie uczą się dzieci w szkołach. O bezcennych zabytkach studenci architektury. Miejmy nadzieję, że i w tym roku w sposobnym czasie wspomniane zostaną te wielkie wydarzenia sprzed lat. A może sami pomyślmy dziś życzliwie o tych, którzy w tej bitwie polegli? Którzy walczyli i bronili bezcennych wartości i wolności. Wspomnijmy o ich szlachetności i prawdziwym bohaterstwie.