DESIGNED BY joomla2you

Budżet emocji

pieniadze 292789 Uchwalanie budżetu każdego roku budzi emocje. Mieszkańcy interesują się tym, co zostanie do budżetu wpisane, gdyż istnieje wtedy duża szansa, że dane zadania zostaną zrealizowane. Podczas ostatniej z sesji jedna z sołtysów mówiła o tegorocznym budżecie, jako o budżecie nadziei. Ocena budżetu w dużej mierze zależy od osoby, która go ocenia i jakie miejsce w hierarchii mróweczek magistrackich zajmuje. Wszak dodatkowa zajęcie na emeryturze dzięki obecnemu wójtowi pozawala na szybsze i bardziej emocjonalne chwalenie swego chlebodawcy. Stąd takie a nie inne wystąpienie na Sesji i chwalenie słabego jednak budżetu! Nie o tym jednak chciałbym dziś pisać. Moje trzy grosze do budżetu dotyczyć będą opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Plezia kilka razy mówił, że przecież mamy uchwałę RIO. Mamy opinię Izby! No właśnie mamy! I ciekawym niezwykle jest to, co z tej opinii wynika!

 

RIO20201

Opinia generalnie jest pozytywna, ale zawiera pewne istotne uwagi. O tych uwagach napisano bardzo wyraźnie w opinii. Myślę, że trzeba o tym pisać i pokazywać bo sprawa dotyczy nas wszystkich.

RIO20202

Jedna z nich dotyczy dochodów gminy związanych z gospodarką odpadami. Przypomnę, gospodarka odpadami to od wielu już lat obowiązek gminy. Niestety u nas zapomniano, aby takie dochody wskazać w projekcie budżetu. Co gorsza w autopoprawce podpisanej przez Kądzielę w dalszym ciągu brak wskazania planu dochodu i wydatków na gospodarowanie odpadami. Widać, że Kądziela z Plezią nie tylko Rady nie szanują, ale uwag RIO też nie przyjmują. No tak to wygląda niestety!

RIO20203

Kolejna sprawa to zadłużenie. Oczywiście można mówić, że dla dalszego rozwoju gminy potrzebne są pieniądze. Jesteśmy gminą, która ma duże dochody. Czy aż tak dużo pożyczać więc trzeba? Pożyczki i kredyty to dla większości z nas codzienność. Sam mam kilka pożyczek. Jeśli jednak o planowanym zadłużeniu gminy pisze się w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej wskazując na duży ich wzrost, to już chyba nie możemy mówić o budżecie nadziei. Bardziej wygląda to na budżet beznadziejny. Ale nie mnie to oceniać. Warto z tymi opiniami się zapoznać i swoje zdanie mieć. Do tego zachęcam.